„Rób to, czego nikt wcześniej nie robił!” Dzięki tej prostej deklaracji Yoshihara Jirō kierował Stowarzyszeniem Sztuki GUTAI przez dwie dekady. Zjawisko GUTAI stało się przełomowym wydarzeniem na mapie sztuki współczesnej w Japonii i przedarło się do powszechnej świadomości na całym świecie. Umocniło także rangę dokonań artystycznych, wyrosłych z tradycji modernistycznej przemiany jako silnego głosu w globalnej wiosce sztuki najnowszej i awangardy drugiej połowy XX wieku.

Grupa Gutai.

W latach 1954-1972 artyści tej formacji skakali przez papierowe ekrany, walczyli z błotem, nosili sukienki wykonane z żarówek, latali na sznurku, wieszali się do góry nogami pod sufitem, wymyślali fantastyczne i całkowicie bezużyteczne figury artystyczne, na przykład pomieszczenie z obracającymi się ścianami wypełnionym pianką i pokrytym malowanymi symbolami, gdzie mogli skakać do woli. W sumie bardzo japońskie, bardzo dziwne, ale bez zrozumienia tamtego czasu, kultury powojennej Japonii to zdziwienie będzie wręcz natarczywe.

Ostatnia wystawa tej formacji, jaka miała miejsce w Osace, a zatem w ich mateczniku, pokazuje jak bardzo ważny był to ruch i jak zmienił oblicze światowej sztuki. Bo bez GUTAI nie można mówić o żadnym postępie ani o kierunkowości jej rozwoju. Bo GUTAI zmienił wszystko.

Plakat z wystawy: Into the Unknown World — GUTAI: Differentiation and Integration, National Museum of Art, Osaka

Wszystkie te szalone eksperymenty od bardzo dawna są przyjmowane ze sceptycyzmem, jednakże zaangażowanie GUTAI na rzecz wolności w pojmowaniu sztuki i elastycznego wyboru, miało głębokie pochodzenie etyczne.

Grupa GUTAI była wyjątkowa w powojennej Japonii, ponieważ obejmowała, swoim działaniem, ten niezwykle twardy, można rzec surowy okres powojennej odbudowy w latach 50., ale też ten kolejny, powszechnie znany z dynamicznego rozwoju gospodarczego i towarzyszącemu jednocześnie rozczarowaniu elit intelektualnych. Odpowiadając na zmieniający się społeczny i polityczny kontekst, GUTAI nieustannie się przekształcał, podejmując świeże wyzwania artystyczne. Grupa liczyła w sumie pięćdziesięciu dziewięciu członków, z których dwudziestu pięciu dołączyło dopiero po 1961 roku.

Atsuko Tanaka, Work 1964, 1964, The Miyagi Museum of Art

Historię GUTAI można podzielić na dwie fazy, wykorzystując jako punkt zwrotny utworzenie Gutai Pinacothecaw 1962 roku i towarzyszące jej zmiany w instytucjonalizacji, członkostwie, stylu i międzynarodowej randze grupy.

Podczas swojej pierwszej fazy, czyli w okresie lat 1954-1961 artyści GUTAI interpretowali artystyczne wyrażanie siebie jako postawę w kontrze do „całkowitej jedności”, co sprawiało, że totalitaryzm wojenny, co dobrze pamiętamy, był tak łatwy do narzucenia japońskiemu narodowi. Starali się również rozwinąć autonomię u swoich odbiorców, szczególnie dzieci – prowokując ich do myślenia, a zwłaszcza tworzenia dla siebie. Oprócz wystaw, publicznych występów, akcji i pisania manifestów, artyści z GUTAI prowadzili zajęcia plastyczne dla dzieci, prowadzili takżwe warsztaty artystyczne dla zwykłych ludzi „z ulicy” i pisali o edukacji artystycznej, zarówno we własnym czasopiśmie Gutai (1955-65), a także na łamach wielu czasopism.

Wystawa w National Museum of Art, Osaka; Tsuruko Yamazaki „Red” 1956/85.

Podczas drugiej fazy aktywności grupy (1962-72), GUTAI umieściło swoją deklarację na temat „etyki wolności” przeciwko umacnianiu konformizmu w okresie szybkiej ekspansji gospodarczej. Eksperymentowali z nowymi technologiami i materiałami, które były wprowadzane w latach 60., szukali sposobów przeciwdziałania dehumanizacji towarzyszącej szybkiemu wzrostowi ekonomicznego Japonii i oceniając jego wpływ kulturowy. W szczególności starali się uwolnić od postaw bierności pielęgnowanej przez społeczeństwo doby industrialnej.

Yamazaki Tsuruko, Red Cube, 1956

To był też czas aktywności Hi Red Center, performerów w osobach Yoko Ono i Naum June Paik, Akasegawa Genpei, wreszcie Kosai Hori. W każdym z tych przypadków dominował nowy język akcentujący postawy non konformistyczne i opór wobec korporacyjnego społeczeństwa. Te postawy ugruntowane przez idola japońskiej młodzieży Shintaro Ishihara jawiły się w tle wszystkich artystycznych ruchów i budowały scenę kultury, której największą postacią stał się Mishima Yukio.

Atsuko Tanaka „Work” 1961, Nakanoshima Museum of Art, Osaka

GUTAI w drugiej fazie swojej aktywności starał się pełniej zaangażować w sferę publiczną, pobudzając emocje szersze niż tylko czysto artystyczne. Oprócz wystawiania w konwencjonalnych miejscach, jak muzea czy galerie w Japonii oraz poza jej granicami, członkowie stowarzyszenie starali się skolonizować przestrzenie komercyjne typu kawiarnie, domy towarowe czy hale targowe na Expo’70. Oczywiście chodziło im o zakłócenie miejsca i interrupcję czasu wolnego szerokiej publiczności.

Przez całą swoją osiemnastoletnią historię artyści GUTAI aktywnie pracowali nad utrzymaniem dialogu z różnymi środowiskami intelektualnymi na całym świecie angażując się w kwestie o globalnym znaczeniu.

Fragment wystawy w Nakanoshima Museum of Art, Osaka; Michio Yoshihara „Work” 1965/2022.

Należy jeszcze dodać, że istniała w początkowej fazie aktywności grupy, tzw. „etyka subiektywnej autonomii”, która była bezpośrednią odpowiedzią na totalitarną przeszłość Japonii, nosiła też afiliacje o znaczeniu egzystencjalnym w konkretnych przypadkach, chodziło o twórczość Jean Fautrier czy Jacksona Pollocka. Nim pojawiły się wszystkie wspomniane zasady emancypacji, filozofia GUTAI był czymś w rodzaju buntu neokonkretystów. Dlatego aby to zrozumieć należy przyjrzeć się osobie Jirō Yoshihary. Ta prehistoria sięga okresu przedwojennego.

Jiro Yoshihara „Untitled” 1971, Osaka

Jirō ujawnił rodzaj artystycznego credo, które miało swoje początki w kosmopolitycznej społeczności Hanshin w Kansai, gdzie doszedł do pełnoletności jako artysta. Bo właśnie tam, pomiędzy Osaką, ówczesnym i najlepiej prosperującym centrum gospodarczym Japonii, a Kobe, największym wtedy portem Azji, narodził się Yoshihara. Był 1905 rok. To wtedy nastąpiła inauguracja głównej linii kolei elektrycznej Hanshin. Wkrótce obszar ten zaczął przyciągać przemysłowców, inteligencję, projektantów, artystów i świat teatru.

Jiro Yoshihara.

Yoshihara, dorastający jako syn dobrze prosperującego producenta żywności w mieście Ashiya, był mocno przesiąknięty malarską rewolucją, którą przywiódł do Japonii Kamiyama Jirö i Fujita Tsuguharu. Obaj wrócili z Paryża. Fujita, członek awangardowej grupy Abstraction-Création, był przecież w latach 30., absolutnym idolem Montparnasse i co oczywiste, pozostawił wyjątkowo trwałe wrażenie na Yoshiharze. Nie on jeden wskazywał na francuskie malarstwo jako kamień milowy do rozwoju japońskiej sztuki. Bo przecież te fascynacje były bardzo relatywne i w obie strony, czego dowodzi całą swoją twórczością Paul Gauguin.

Wojna wyhamowała rodzącą się karierę Yoshihary. W 1931 roku japońskie wojsko ustanowiło państwo Mandżuko w Chinach, a wkrótce wojna chińsko-japońska rozpoczęła się na dobre.

Jiro Yoshihara, TO 187, Osaka

W miarę nasilania wysiłków wojennych Japonii w Azji, militarystyczny rząd podjął kroki w celu skonsolidowania kontroli nad każdym aspektem codziennego życia. I tak w 1939 roku zostało założone Stowarzyszenie Sztuki Armii (Rikugun Bijutsu Kyökai), które posiadało mandat do wysyłania artystów na front, organizowania wystaw sztuki wojennej i kontrolowania alokacji materiałów malarskich, rzeźbiarskich, itp., aby cała produkcja kulturalna przyczyniła się do zwycięstwa. W swojej „Autobiografii mojej duszy”, opublikowanej w 1967 roku, Yoshihara wspominał: „Dozwolone były tylko obrazy o tematyce wojennej, wszelkie inne dzieła uważano za godny pożałowania akt zagrożenia narodowego.”

Jiro Yoshihara, Work, Osaka

Przez większą część wojny wszelkie salony japońskiego świata sztuki, czyli dantai-ten, były skoncentrowane nad wszelakimi aspektami propagandy. W 1941 roku na wystawie Nika-kai, Yoshihara pokazał obraz z namalowanym samolotem. W tym samym roku pokazał również Kamuflaż (znany jako Trójwymiarowy Plan Projektowy) na Wystawie Sztuki Lotniczej.

Yoshihara nie był jedynym artystą GUTAI, który uczestniczył w wojnie. Shiraga Kazuo został powołany do pomocy przy akcjach ratowniczych na Zamku w Osace, ale wkrótce trafił do szpitala gruźliczego i nigdy nie trafił do czynnej służby.

Fragment wystawy w Nakanoshima Museum of Art, Osaka

Motonaga Sadamasa zapisał się do cesarskiej marynarki wojennej, ale nie został przyjęty do walki ze względu na problemy zdrowotne i pracował w fabryce amunicji. Uemae Chiyu został powołany do kompanii karabinów maszynowych w Kyoto, Ukita Yōzo został powołany do sił powietrznych w Kakamigahara w prefekturze Gifu, gdzie zajmował się obsługą techniczną samolotów. Nasaka Senkichirõ był z kolei dowódcą radaru. Z kolei Takasaki Motōnaō został wcielony do marynarki wojennej pod koniec wojny, gdy „porażka Japonii była już pewna”, przechodząc szkolenie w zakresie meteorologii i wysłany do pracy w bazie lotniczej marynarki wojennej na Hokkaido.

Ze względu na ich aktywne zaangażowanie w wojnę, członkowie GUTAI dostrzegali oczekiwania japońskiego militaryzmu. Na tym tle, później będą akcentować etykę wolności i indywidualizmu.

Fragment wystawy w Nakanoshima Museum of Art, Osaka; Kazuo Shiraga

Po wojnie Yoshihara wrócił do Ashiya, aby odbudować swoje życie, dom, karierę i świat sztuki. To, czego szukał, to nic innego, jak artystyczna rewolucja. „Innowacyjny pomysł, którego nie widziano w okresie przedwojennym, musi powstać w świecie malarstwa”. Napisał: „coś podobnego do Dada, który objawił się po I wojnie światowej.”

Pomysły, które miałby teraz się pojawić, wyrosły z jego aktywizmu i zaangażowania poza atelier. Początki były różne. Zajmował się projektami witryn, próbował sił w architekturze. Miał instynkt teatralny, stąd pojawiły się także projekty w tej dziedzinie. A zatem szukał swojej ścieżki.

Fragment wystawy w Nakanoshima Museum of Art, Osaka; „Gutai Pinakoteka”.

Prowadził na przykład zajęcia ze uczniami, z których dwóch wtedy, Yamazaki Tsuruko i Shima-moto Shozo, później zostali członkami GUTAI. Być może najważniejsze było to, że Yoshihara wyłonił się jako lider na scenie regionalnej w Kansai, odgrywając główną rolę w odrodzeniu starej gwardii jak Nika-kai. Rola Yoshihary w pielęgnowaniu infrastruktury artystycznej Kansai odegrała kluczową rolę w tworzeniu GUTAI, ponieważ grupa wyrosła z wielu małych klastrów lokalnej działalności artystycznej.

Chiyu Uemae „Work” 1960, Osaka

Pierwszą z tych aktywności była Ashiya City Exhibition, którą Yoshihara pomógł uruchomić w 1948 roku wraz z artystami – Ito Tsugurõ i Yamazaki Takao oraz fotografem Nakayamą Iwatą. Chociaż wystawa była nieco salonowa, dlatego w systemie japońskim miała tendencję do konserwatyzmu, tamten pokaz stał się jednak siedliskiem awangardowej działalności i terenem rekrutacyjnym dla GUTAI. Niektórzy, później znani członkowie, którzy jako pierwsi przetestowali swoje możliwości wtedy w Ashiya to: Motonaga Sadamasa, Yoshida Toshio, Mukai Shüji i Nasaka Yuko. Zatem, sam już początek, zwiastował wielki ruch.

Teruyuki Tsubouchi „Work” 1965, Osaka

Istotne dla rozwoju GUTAI było również Genbi (Gendai Bijutsu Kondankai, czyli „Contemporary Art Discussion Group”), interdyscyplinarne stowarzyszenie założone w 1952 roku przez Muramatsu Kana, krytyka sztuki z gazety Asahi w Osace. Yoshihara był oczywiście jednym z najważniejszych głosów w grupie i członkiem założycielem.

Tsuruko Yamazaki „Work” 1967, Osaka

Padło wtedy zasadnicze pytanie o to, jak unowocześnić japońską, tradycyjną sztukę i jak osiągnąć światowe znaczenie. Yoshihara w szczególności podkreślił międzynarodowość, starając się uczestniczyć w otwartym dyskursie, który uważał za najważniejszy. W 1954 roku założył Stowarzyszenie Sztuki GUTAI (Gutai Bijutsu Kyökai), które ostatecznie obejmie trzynastu byłych członków Genbi. Najtrafniej sformułował powód podjęcia tego kroku, przy okazji pierwszej wystawy grupy za granicą w Martha Jackson Gallery w Nowym Jorku: „podążamy ścieżką, która doprowadzi do międzynarodowej, wspólnej płaszczyzny, w której sztuka Wschodu i Zachodu wpłyną na siebie nawzajem, gdyż jest to naturalny bieg historii sztuki.”

I jak wiemy, właśnie z historii, jego słowa stały się prorocze.

Saburo Murakami, Osaka

Najbardziej znanym z mniejszych kolektywów, które przyczyniło się do sukcesu GUTAI, było Zero-kai. Grupa, składająca się z około piętnastu artystów i założona w 1952 roku, była bardziej „konceptualna”, a której myśl przewodnia brzmiała tak: „każde dzieło sztuki zaczyna się od niczego”. Zero-kai ulokowała się, gdzieś po środku, między emocjami, a intelektem, odpowiednio z biegunami grupy, Shiragą i Kanayamą. Chociaż było to najmniej rozwinięte ze stowarzyszeń awangardowych, które zasilało się w GUTAI, było jednak najbardziej radykalne, dążące do „wynalezienia nowego obrazu”. Mając za sobą tylko jedną wystawę pod własną nazwą i bez publikacji katalogu czy odezwy, grupa wniosła ogromny wkład w postaci czterech najważniejszych i najbardziej aktywnych artystów: Kanayama Akira, Murakami Saburo, Shiraga Kazuo i Tanaka Atsuko, z których wszyscy dołączyli w 1955 roku do GUTAI po zaproszeniu złożonym przez Shimamoto Shozõ w imieniu Yoshihary.

Sadamasa Motonaga „Work (water)” 1957/2022, Osaka

„Musisz najpierw zrozumieć swoją wrodzoną jakość. Ona reprezentuje twoją różnicę w stosunku do innych, manifestując się, gdy coś widzisz i czujesz, mówisz, rysujesz i wydajesz dźwięki. Im silniejsza twoja wola, tym bardziej będziesz odporny w obliczu, wszystkich nieludzkich sił. Dzisiejsza inteligencja nie może być ani eskapistyczna, ani zadowolona z ograniczonej swobody w przeciwieństwie do początku XX wieku, kiedy wszyscy pragnęli uciec od mrocznego jak smoła świata i dotrzeć do takiego, które wypełnia światło”. Tak napisał Shiraga Kazuo.

W 1955 roku, Shiraga Kazuo zaszokował widzów swoją akcją pod nazwą Challenging Mud, kiedy rozebrał się do bielizny i wskoczył w miękki kopiec błota kabetsuchi, cementu, skał, żwiru i piasku, uderzając w tę maź, wirując, tocząc się i kopiąc w okaleczoną ziemię. Kiedy wyszedł z tej matni na końcu przedstawienia, cały posiniaczony i poraniony, miał umieszczoną na sobie tabliczkę z nazwiskiem, oznaczając błoto jako dzieło sztuki.

Kazuo Shiraga, Challenging the Mud

Shiraga Kazuo. Artysta, pochodzący z Amagasaki, miasta położonego w prefekturze Hyōgo. Krytycy podkreślali, że dwa działania na obrazach: Jacksona Pollocka i Shiragi Kazuo, stały się przedmiotem dyskursu, na temat ciągłości gestu w sztuce abstrakcyjnej.

Shiraga jak wiadomo, malował swoje obrazy ciałem, biodrem, ręką i stopami. Lecz głównie jednak stopami. Malował na wielkoformatowych płótnach lub papierze. Kładł je na podłodze, a sam uczepiony liny, używał stóp zamiast pędzla. Jak u Yves Kleina, chodziło w tym przypadku o cielesność, gest malarski wywołany dotykiem. Malarz używał własnej stopy i wszystkich kolorów, Klein upodobał sobie monochromy, róż i błękit oraz ciało kobiece.

Kazuo Shiraga, Challenging the Mud.

Kazuo Shiraga miał 21 lat, kiedy skończyła się wojna. Kilka miesięcy przebywał w szpitalu, chorując na gruźlicę. Tamto wspomnienie opisywał jako koszmarne wyczekiwanie świtu… To skojarzenie wzięte z powieści Shūsaku Endō Morze i Trucizna, w jakiś sposób, oddaje traumę młodych Japończyków, którzy dojrzewali w czasie wojny. Ojciec Shiragi powtarzał mu, że Tosa Mitsuoki nauczał: malowidło, kiedy jest piękne, jest zbyt słabe. A Mitsuoki to największy malarz w dziejach Japonii.

Jego ojciec był także malarzem. Tworzył niewiele, bardziej amatorsko, bo i nigdy nie ukończył żadnej szkoły. Lecz z powodu zamiłowania do rysunku zapisał syna na kurs, kiedy ten miał 13 lat. Kiedy Kazuo przyniósł mu pierwszą akwarelę do pokazania, powiedział wspomniane powyżej słowa, w ślad za Mitsuokim, którego darzył uwielbieniem i który był bohaterem wszystkich pogadanek podczas lekcji rysunku syna.

Kazuo Shiraga

Kazuo został wcielony do wojska w 1944 roku, następnie odbył szkolenie w Osace, lecz nigdy nie wziął udziału w wojnie. Przez kilka lat studiował w Nihon-ga na Kyoto City University of Arts, gdzie zapisał go ojciec, który również zapłacił czesne, pilnie i trochę zazdrośnie, patrzący na karierę artystyczną syna.

Rok po tym jak ujrzał Jacksona Pollocka, wraz z grupą przyjaciół założył Zero-Kai, formację, której program zdefiniował: sztuka musi teraz wychodzić od punktu zero.

Kazuo Shiraga

Błoto albo przedłużenie jego obrazów poprzez użycie stóp, było ostatecznym ucieleśnieniem jego filozofii, która uprzywilejowała ekspresję ponad wszystko i uczyniła ciało locus of the self. Wyjaśnił to indywidualistyczne stanowisko i jego etykę w dzienniku GUTAI, gdzie zestawił zdjęcia Challenging Mud ze swoim tekstem „The Establishment of the Individual”. Dla Shiragi utwór nie był więc tylko eksperymentem o wyrażaniu siebie, ale stwierdzeniem o znaczeniu jednostki jako fortyfikacji przeciwko „mroczności, pierwszej połowy wieku”, czyli masowej psychologii polityki totalitarnej.

Saburo Murakami „All Landscapes” 1956/93, Osaka

Murakami Saburō zaproponował z kolei, żeby malowanie było doświadczeniem całego ciała. Mamy tutaj do czynienia z równoległymi praktykami artystycznymi: jedną, którą pokazał Japończykom sam Michel Tapié, czyli sztukę abstrakcyjną, Informel oraz lekcją daną przez ojca happeningu, a którym artyści japońscy mocno się inspirowali. To Allan Kaprow. GUTAI połączył dwie szkoły, wykorzystując akcjonizm, gest jako syntezę działania. Oczywiście ten proces twórczy o różnych obliczach, trwał jeszcze przez ponad dekadę i przybierał wiele form.

GUTAI oznacza „konkretność”. Lecz słowo to także derywacja, składająca się z różnych znaczeń jak: „gu”, czyli narzędzie, metoda, sposób oraz „tai”, co oznacza ciało, substancję. Jednym słowem, to także gra słów, odnosząca się do charakteru działania i filozofii grupy. Albowiem dialog, jaki podjęli członkowie grupy z Pollockiem, dał efekt nazwany później przez krytykę efektownie, acz trafnie: boldest steps…

Murakami Saburo, Passing Through, Druga wystawa Gutai, 1956.

O Murakami Saburō można powiedzieć, że był multiinstrumentalistą. Malował, uprawiał happening i performance. Jego akcja pod tytułem Passing trough, przeszła do światowej historii sztuki najnowszej. Podłożem tego działania była fascynacja wewnętrzną esencją życia, proces destrukcji i rozpadu rzeczy, które są częścią naszej egzystencji. To nic innego jako nawiązanie to formy WA, starojapońskiej filozofii o nieuchronności przemijania, znanej pod wieloma innymi postaciami w dorobku tamtej sztuki. A zatem WA, czyli harmonia, w tym proces ulotności tego, co przemija.

Murakami był tym, który nasycał GUTAI energią, rozpychał wszelkie ramy, stawał w poprzek wszelkiemu porządkowi. Był destruktorem i animatorem. Łączył to, co zostało rozbite, złamane. Identyfikował się z różnymi wariantami malarstwa gestu, akcji, happeningu, co dawało mu poczucie nieustającej gry, na wzór dziecięcego placu zabaw.  Jednak ten, pochodzący z Kobe artysta, na zawsze przeszedł do historii z kami-yaburi, czyli serią prac z użyciem papieru pakowego, w tym wspomnianej akcji przechodzenia przez szereg ścian, ułożonych w formie passage właśnie z papieru (Tsūka). Nigdy nie wyjechał z Japonii, aby zdobywać doświadczenie na Zachodzie, we Francji czy Stanach Zjednoczonych.

W lutym 1972 roku zmarł Jirō Yoshihara. Tym samym, zamknęła się wielka era we współczesnej sztuce japońskiej.

GUTAI Nieznany świat, Nakonashima Museum, Osaka 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj